Достапни линкови

Во Јемен осудени новинари за критикување на власта


Специјалниот суд за медиуми во Јемен, осудил двајца новинари затоа што го критикувале владеењето на претседателот. Новинарот е осуден на 2 години казна затвор и му било забрането доживотно за се занимава со пишување, бидејќи го опишал претседателот како „оружје за масовно уништување“. Уредникот на весникот , добил една година казна затвор.


XS
SM
MD
LG