Достапни линкови

Украина поворно не ги плаќа сметките за рускиот гас


Рускиот премиер Владимир Путин изјави денеска дека Украина веројатно повторно ќе има проблеми со плаќањето на сметките за рускиот гас. По телефонскиот разговор со премиерката Јулија Тимошенко, Путин нагласи дека претседателот Виктор Јушченко ја блокирал исплатата на увезениот гас. Путин додаде и дека Европската Унија не и ја дала ветената финансиска помош на Украина за надминување на овој проблем.
XS
SM
MD
LG