Достапни линкови

Последен ден од ЕУ самитот на шефовите на држави


Во Брисел денеска завршува дводневниот самит на шефовите на држави и влади од земјите членки на Европската Унија посветен на договорот околу усвојувањето на Договорот од Лисабон и донесувањето мерки за надминување на последиците од климатските промени. Лидерите на ЕУ на самитот разговараат и за делокругот на дејствување на идниот претседател со Унијата кој што според Лисабонскиот договор ќе се бира на двапати по две и пол години.
XS
SM
MD
LG