Достапни линкови

Одбраната на Трчуловски, тој не е одговорен за Љуботен


Одбраната на Јохан Трчуловски на денешната јавна седница во Хашкиот трибунал, побара ослободување на Трчуловски затоа што според нив тој не е одговорен за полициската акција во Љуботен. Но обвинителството остана на тврдењето дека акцијата била нелигитимна и превземена како одмазда за убиството на десетте припадници на безбедносните сили. Одлуката за жалбата, според досегашната пракса на Судот, треба да биде донесена до крајот на годинава или во почетокот на 2010. Адвокатите на Тарчуловски очекуваат конечната судска одлука да биде ослободителна пресуда за Јохан.


XS
SM
MD
LG