Достапни линкови

ЕУ критикувани за укинување на ембаргото за оружје на Узбекистан


Меѓународните групи за човекови права денеска изразија незадоволство поради одлуката на ЕУ, да го укине ембаргото за оружје на Узбекистан. Во заедничката изјава на „Хјуман Рајтс воч“, "Репортери без граници, како и на Меѓународната кризна група , се вели дека со одлуката се бега од обврските кон жртвите на узбекистанските власти. Во вторникот, министрите за надворешни работи на ЕУ, ја донесоа одлуката за укинување на ембаргото, но активистите за човекови права сметаат дека ЕУ тоа го направила само затоа што Узбекистан соработува со нив на воените операции во Авганистан.
XS
SM
MD
LG