Достапни линкови

Америка ќе ги средува воените односи со Кина


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс повика на траен дијалог со војската на Кина. Тој се сретна со заменик претседателот на народно ослободителната централна воена комисија Ху Чаиху во Пентагон. Аналитичарите сметат дека состанокот е знак дека ќе се подобрат нивните воени односи, по стопирањето на меѓусебниот дијалог, откако Вашингтон му продаде оружје на Тајван.
XS
SM
MD
LG