Достапни линкови

Саркози вети помош за француските земјоделци


Францускиот претседател Никола Саркози изјавил денеска дека владата ќе обезбеди 1 милијарда евра заем за замјоделците кои поминуваат низ најтешката криза забележана во минатите 30 години. Цените на земјоделските производи паднааа за 20 проценти минатата година, поради смалената побарувачка. Освен заемот, Саркози ветил и 650 милиони евра помош за француските земјоделци.

XS
SM
MD
LG