Достапни линкови

Грузија ја обвинува Русија за непочитување на примирјето


Грузија денеска ја обвини Русија за неуспехот на договорот со кој двете држави ставија крај на меѓусебната кратка војна минатата година. Грузискиот премиер изјавил дека тие сакаат да соработуваат со Русија, но дека тоа е невозможно кога дел од грузиската земја е окупирана од руски воени сили. Вчера Грузија ја обвини Русија за киднапирање на 16 грузиски граѓани од регионот Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG