Достапни линкови

Средба Ахмадинеџад -Ердоган


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска се сретна со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.Државните медиуми пренесуваат дека Ахмадинеџад му се пожалил на Ердоган дека некои нелегитимни држави мислејќи на Ирзаел имаат атомско оружје а некои држави неможат да имаат ни нукларна програма за мирољубиви цели. Ердоган изјавил дека кога една земја повикува на нуклерано разоружување треба да тргне од самата себе. Турскиот премиер е во тридневна посета на Техеран за зацврстување на билатереалните односи и за зголемување на економската соработка.
XS
SM
MD
LG