Достапни линкови

ЕБУ:Тачи врши притисок врз радио Косово


Европскaта радиодифузна унија го обвини косовскиот премиер Хашим Тачи за политички и финансиски притисок врз државното радио на Косово. Радиото беше формирано од страна на ЕБУ пред 10 години , по војната во Косово и се докажа како независно, плуралистичко и мултиетничко радио додека во последните месеци не почна со непрекинат процес на политичко мешање во работата, се вели во писмото до Тачи , испратено до ЕБУ. Тие повикуваат да биде вратена независноста на радиото.
XS
SM
MD
LG