Достапни линкови

Мета: Лобирање за Косово но и јакнење на односите со Србија


Тирана ќе продолжи да лобира за нови признавања на Косово , но ќе настојува и да ги зајакне односите со Белград, изјавил албанскиот министер за надворешни работи, Илир Мета. Тој изјавил дека обезбедувањето независност на Косово значи сигурност за регионот, но и дека соработката меѓу Србија и Албанија има позитивно влијание на ситуацијата во регионот и оти во тој контекст би требало да се поттикне јакнење на односите меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG