Достапни линкови

Односите меѓу Србија и Турција подобри од кога и да е


Односите меѓу Србија и Турција, се подобри од кога и да е, особено сега кога и двете држави се соочуваат со пречки при членството во ЕУ, се согласиле претседателите на Србија и на Турција. Србија мора да поработи на апсењето на воените злосторици ако сака да влезе во ЕУ, додека Турција се соочува со критики за непочитување на човековите права. Односите меѓу Белград и Анкара беа заладени за време на босанската војна на почетокот на 1990-тите.
XS
SM
MD
LG