Достапни линкови

Убиениот опозициски активист погребан во Ингушетија


Повеќе од 3 илјади луге се собрале денеска во руската Република Ингушетија да му оддадат почит на опозицискиот активист Макшарип Аушев кој беше убиен вчера. Аушев беше пронајден застрелан во неговиот автомобил. За групата активисти убиството на Аушев говори за зголеменото насилство во Северен Кавказ. Од официјален Кремљ сеуште нема реакција за убиството.

XS
SM
MD
LG