Достапни линкови

Мун бара компромис за климатските промени


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара од земјите поголем компромис пред клучната конференција посветена на климатските промени што во декември годинава треба да се одржи во Копенхаген. Во написот објавен во весникот Њујорк Тајмс, Бан вели дека е охрабрен од најновите напори на американските сенатори Џон Кери и Линдзи Грахам за одобрување закон против штетните гасови. ,,Светот не може да си дозволи дебатата за климатските промени да се одвива без Соединетите држави, оцени Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG