Достапни линкови

Севернокорејски научник, осуден за измама


Во Јужна Кореа научникот Хванг Ву Сук е осуден за измама во врска со неговите истражувања со матични клетки. Хванг соопшти дека со постигнатиот напредок во клонирањето на матични клетки ја зголемил надежта дека тоа ќе доведе до развој на лековите против низа болести, меѓу нив и Алцхајмеровата. Но, истражувањата на Хванг, кој објави дека прв во светот успеал да клонира куче се покажаа како лажни. 56 годишниот научник може да добие казна затвор од четири години.
XS
SM
MD
LG