Достапни линкови

Тимошенко влезе во трката за претседател на Украина


Украинскиот премиер Јулија Тимошенко влезе во претседателската трка. Партијата на Тимошенко ја номинираше за свој кандидат .Главен ривал на изборите ќе и биде поранешниот премиер ,про-руски ориентиран Виктор Јанукович. Тој својата кандидатура ја објави во петокот. Изборите ќе се одржат во јануари и се први избори по „Портокаловата револуција“ во 2004-та, кога поради местење на гласовите беше поништена првичната победа на Јанукович.
XS
SM
MD
LG