Достапни линкови

Во БиХ пронајдена нова масовна гробница


Mасовна гробница со останки на најмалку 19 жртви од колежот во Сребреница билa откриенa во источниот дел на Босна и Херцеговина, соопшти босанскиот институт за исчезнати лица. Ексхумациите биле извршени во пештера, длабока околу триесет метри во близина на Тузла. Околу 8.000 босански муслимански мажи и момчиња беа убиени при масакрот во Сребреница во јули 1995 година откако таа енклава ја презедоа силите на босанските српски.
XS
SM
MD
LG