Достапни линкови

Наскоро дипломатски односи меѓу Косово и Црна Гора?


Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени најави денеска дека Косово многу бргу ќе воспостави дипломатски односи со Црна Гора. Хисени, како што пренесуваат косовските медиуми, изјави дека Приштина веќе упатила барање до Подгорица за размена на амбасадори. Тој додаде дека прашањето на границата со Црна Гора не претставува пречка за воспоставување дипломатски односи.
XS
SM
MD
LG