Достапни линкови

Бомбашки напади во Пакистан - над 20 загинати.


Во експлозии на бомби денеска во Пакистан загинаа над 20 лица а над 10 тина биле ранети. Бомбаш самоубиец уби 7 лица кога се разнесе пред пакистанска воздушна база во Карма, 75 километри од Исламбад. Во експлозија на минибус предзивикана најверојатно со далечинско активирање на екоплозив пак во регионот Мохманд 17 лица, меѓу кои жени и деца. Во Пешевар пак со автомобил бомба се ранети 8 лица. Бранот насилства започна непосредно со воената офанизва на владините сили против талибанците во Јужен Вазиристан.
XS
SM
MD
LG