Достапни линкови

САД бара мировни преговори помеѓу Израел и Палестина


Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама бара Израел и Палестина повторно да започнат мировни преговори. Државниот секретар Хилари Клинтон му пренела на Обама дека е направен мал прогрес во обидите да се обнови мировниот процес. Офисијалните лица велат дека Израел им ја олеснил слободата на движење на Палестинците, но дека тие сеуште не одговараат на нивните барања, да стават крај на изградбата на новите еврејски населби во Плестина.

XS
SM
MD
LG