Достапни линкови

Уапсен осомничен за геноцидот во Руанда


Италијанската полиција уапсила осомничен за геноцидот во Руанда од 1994-та, соопштил денеска Интерпол. Уапсениот е осомничен за планирање и извршување гоеноцид на припадниците на народот Тутси. Тој во времето на геноцидот бил декан на тамошниот колеџ. Во Руанда во 1994-та се убиени повеќе од половина милион луѓе.
XS
SM
MD
LG