Достапни линкови

Клинтон:Иран мора брзо да ја спроведе нуклеарната програма


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека Иран мора брзо да дејствува за да го изврши планот и да го намали стравувањето за нуклеранта програма . Според планот Иран треба да испрати ураниум на збогатување во Русија и Франција за претварање во гориво за потребите на факултетото за нуклеарна медицина во Техеран. Договорот меѓу Иран и светските сили треба да го намали стравувањето дека Иран складира збогатен ураниум за изработка на нуклерано оружје. Преговарачите кои имаа состанок во Виена го одобриле нацрт договорот, кој треба да се потпише до петок

XS
SM
MD
LG