Достапни линкови

Киргистан доби нов премиер


Претседателот на Кургистан Курманбек Бакиев денеска го именува за премиер неговиот долгогодишен сојузник Данизар Усенов, поранешниот шеф на претседателската администрација и поранешниот градоначалник на главниот град Бишкек. Назначувањето доаѓа ден откако владата поднесе оставка среде административни реформи, според кои безбедносните служби и финансиската полиција директно ке му одговараат на Претседателот.
XS
SM
MD
LG