Достапни линкови

Опозицијата во Романија не го подржува Кроитору за премиер


Романските опозициски партии најавија дека нема да го подржат номинираниот за премиер Лучан Кроитору, туку ќе продолжат да си го подржуваат својот кандидат Клаус Јоханис. Но нивниот кандидат не го подржува претседателот на Романија, Трајан Басеску. Опозицијата минатата недела ја урна владата на Емил Бок. Романија што побргу треба да формира влада, за да може да собере 3, 5 милијарди евра за да го покрие буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG