Достапни линкови

Втор изборен круг во Авганистан


Изборната комисија во Авганистан изјави денекса дека во земјата ќе мора да се одржи и втор круг на избори. Изборите ќе се одржат на 7 Ноември. Претседателот Хамид Карзаи изјавил дека таквата одлука ќе значи чекот напред за авганистанската демократија. Прелиминарните резултати покажуваа дека Карзаи освоил 55 проценти од гласовите, а неговиот против кандидат Абдула Абдула 28 проценти. Но поради голем број на неважечки гласачки ливчиња изборите се повторуваат.XS
SM
MD
LG