Достапни линкови

Одбиено барањето за ослободување на Полански


Судот во Швајцарија денеска го одби барањето на режисерот Роман Полански за ослободување со кауција, бидејќи постоела можност ако го ослободат да избега од земјата. Одлуката доаѓа, откако САД побараат Полански да се екстрадира таму, затоа што го бараат за силувањете на малолетничка во 1978-та година. Полански , кој е добитник на Оскар, беше уапсен во септември во Швајцарија, кога дојде да прими награда на филмси фестивал. Адвокатот на Полански соопштил дека дека ќе ја обжалат денешната одлука на судот.

XS
SM
MD
LG