Достапни линкови

Светските сили и Иран , започнаа разговори за ураниум


Франција, Русија и САД разговораа со Иран во Виена за збогатување на ураниум за потребите на Иран .Шефот на агенцијата за атомска енергија, Монамед Елбарадеј, изјавил дека разговорите се симнале на „добар почеток“. На состанокот се дискутирало за предлогото да се испрати ирански ураниум на збогатување во странство. Разговорите ќе продолжат и утре. Претходно денеска портпаролот на иранската Организација за атомска енергија, изјави дека Техеран ќе продолжи да збогатува ураниум доколку разговорите со светските сили пропаднат.
XS
SM
MD
LG