Достапни линкови

САД со нова политика кон Судан


Претседателот на САД, Барак Обама ја претстави новата стратегија за Судан, нудејќи стимуланси ако владата во Картум работи кон мир. Суданската влада треба да ја подобри ситуацијата во Дарфур и јужниот дел на Судан или САД и меѓународната заедница, ќе ја санкционираат владата. Државниот секретар на САД Хилари Клинтон денес изјави дека постигнување мир и стабилност во Судан нема да биде лесно, ниту пак се гарантира успех. Но проблемите во Судан не може да се игнорираат


XS
SM
MD
LG