Достапни линкови

Објавени извештаите за изборните нерегуларности во Авганстан


Авганистанската комисија за жалби подржана од ОН, денеска ги објави извештаите за наодите за изборните нерегуларности. Резултатите комисијата за жалби ги предала на изборната комисија. Комисијата наредила да се поништат резултатите од дел од 210 гласачки места и гласачките ливчиња за двајцата кандидати.Ако изборната комисија утврди дека голем дел од ливчињата за претседателот Хамид Карзаи се нерегуларни, ќе има и втор груг на гласање. Би-Би –Си, повикувајќи се на неименуван извор објави дека Комисијата веќе одлучила да има втор круг, бидејќи Карзаи има помалку од 50 проценти од гласовите. Резултаите на Комисијата се објавуваат по 2 месеци од изборите во Авганистан
XS
SM
MD
LG