Достапни линкови

Русија и САД ги продолжуваат разговорите за нуклеарно разоружување


Преговарачите на Русија и на САД за нов Договор за нуклеарно разоружување се сретнале на нова рунда разговори во Женева. Новиот Договор ќе го замени оној склучен во 1991-та, кој го лимитираше нуклераниот арсенал на двете држави. Преговорите беа отежнати со плановите на САД да распоредат противракетен систем во Централна Европа . Во септември , американскиот претседател Барак Обама, најави дека ќе ги одложи плановите.

XS
SM
MD
LG