Достапни линкови

Иран смета дека пакистански агенти се вмешани во вчерашниот инцидент


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат изјави дека пакистански агенти се вмешани во вчерашниот напад врз припадници на Иранската Револуционерна Гарда, при што загинаа 42 лица. Ахмадинеџат побара од Пакистан да ги уапси организаторите на тој терористички акт. Пакистан демантира каква било вмешаност во инцидентот. Инаку, одговорноста за нападот, што се случи во југо-источниот дел на Иран, ја превзеде една локална сунитска бунтовничка група.
XS
SM
MD
LG