Достапни линкови

Јеремиќ: по одлуката на Скопје ќе има последици


Одлуката на Македонија за воспоставување дипломатски односи со Косово и Метохија и демаркација на заемната граница со српската покраина претставува удар за односите меѓу Белград и Скопје и таа секако ќе има последици, изјави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. Тој додаде дека овој удар се случува во услови кога односите меѓу двете земји почнале да се подобруваат, по влошувањето поради едногласното македонско признавање на независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG