Достапни линкови

Реакции на странските дипломати за воспоставените односи меѓу Македонија и Косово


Дел од странските политичарите ја поздравувуваат одлуката за воспоставување на дипломатски односи меѓу Македонија и Косово.Министерот за Европа на Обединетото Кралство, Крис Брајант им честита на двете земји што направиле чекор напред кој дополнително за зајакнува стабилноста на регионот. Но министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ, изјави дека таквата одлука ќе ги загрози односите меѓу Скопје и Белград. За Јеремиѓ одлуката е за жалење. Македонија и Косово доцна синоќа воспоставија дипломатски односи ,откако парламентите го ратификуваа договорот за демаркација на границата, соопштуваат од Македонското министерство за надворешни работи, јавува МИА
XS
SM
MD
LG