Достапни линкови

Иранската опозиција ќе продолжи со своите реформи


Иранскиот лидер на опозицијата, Мирхосеин Мусави изјави дека дрижењето за реформи ќе продолжи со својата работа се додека не се исполнат барањата на луѓето во исламската држава. Мусави рекол дека симпатизерите на опозицијата не се бунтовници и побарал оние кои сеуште се држат во затвор да бидат ослободени. Иранските власти по изборните инциденти уапсија членови на опозицијата . Опозицијата тврди дека изборите биле нерегуларни, иранските власти тоа го негираат.
XS
SM
MD
LG