Достапни линкови

Разговорите САД-Иран, услов за решавање на спорот за нуклерната програма на Техеран


Шефот на нуклеарната агенција на ОН, изјави дека директните разговори без предуслови меѓу САД и Иран се единственото решение за спорот околу нуклеарната програма на Техеран. Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија, Мохамед Елбарадеј рече дека санкциите против Иран само би го влошиле спорoт. Тој е оптимист дека на разговоите кои следната недела треба да ги имаат претставниците на шесте сили и Иран, ќе се финализира договорото за обработка на иранскиот ураниум во странство.
XS
SM
MD
LG