Достапни линкови

Клаус:Лисабонскиот Договор отиде предалеку


Чешкиот претседател Вацлав Клаус, изјави денеска дека работата со Лисабонскиот договор за реформи на ЕУ, отишла предалеку за да можат противниците на договорот да го блокираат тоа. Клаус, единствениот лидер на ЕУ, кој допрва треба да го ратификуваат договорот, во интервју за весникот „Лидове Новини“ изјавил дека Лисабонскиот договор не е добар за Европа , за слободата на Европа, за Чешка, но дека сепак возот веќе отпатувал толку брзо и толку далеку што колку и да сака неможе да се спречи.

XS
SM
MD
LG