Достапни линкови

Турска економска и политичка подршка за Македонија


Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, посетата на Турција и разговорите со тамошниот политички врв, ги искористил пред се за економски прашања. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека ќе се заложи за што поскоро стартување на веќе договорените инвестиции како што е договорот со „ТАВ“ за стопанисување со аеродромите, и инвестицијата на „Шише џам“.Иванов изјавил дека Турција ги подржува евроатланските аспирации на Македонија.
XS
SM
MD
LG