Достапни линкови

Копнена офанзива на пакистанските сили во Јужен Вазиристан


Пакистанската влада денеска започна теренска офанзива врз талибанското упориште во Јужен Вазиристан по објавениот полициски час во дистриктот Вана. Пред копнената офанзиваа имаше неколку месечна воздушна кампања врз цели на милитантите, што пак предизвика илјадници цивили да го напуштат регионот.Во изминативе две недели милитантите од своја страна превземаа серија напади во кои беа убиени 160 луѓе. На овие напади се гледаше како на намера да се одврати владата во Исламабад од копнена офанзива.
XS
SM
MD
LG