Достапни линкови

Израел го отфрла извештајот дека сторил воени злосторства


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го повика Советот за човекови права на Обединетите Нации да ја отфрли резолуцијата во врска со извештајот дека израелски војници сториле воени злосторства во акциите во Газа во минатата зима. Во извештајот е наведено дека и израелските сили и Хамас веројатно сториле воени злосторства. Советот за човекови права, во резолуцијата за која ќе гласа денеска, ќе побара од Советот за безбедност во рок од 6 месеци да утврди дали двете страни покренале истрага против одговорните или прашањето да бид епрефрлено во Меѓународниот кривичен суд во Хаг.
XS
SM
MD
LG