Достапни линкови

Во Турција уапсени осомничени членови на Ал Каида


Турската полиција привела околу 30 луѓе, под сомнение дека се членови на терористичката мрежа Ал Каида и дека планирале напади. Полициската операција била спроведена во осум турски окрузи и во Истанбул. Турскиот весник „Хуриет“ објави дека најверојатно приведените биле логистичка поддршка на камповите на Ал Каеда во странцтво. Огранокот на Ал Каеда во Турција е обвинет за нападите од ноември 2003 година врз две синагоги, врз Британскито конзулат и за филијала на британска банка во Истанбул. Во четирите напади загинаа четири луѓе.

XS
SM
MD
LG