Достапни линкови

Во експлозијата во Кишињев повредени 40 луѓе


Еден човек се заканувал дека ќе се самоубие со гранатата што ја носел со себе , пред Генералниот обвинител во Кишињев, додека се очекувало обвинителот да информира за експлозијата која се случи синоќа во главниот град на Молдавија.Човекот со гранатата барал ослободување на син му од затвор , а потоа се предал . Во екплозијата која се случи во центарот на градот, синоќа биле повредени 40 луѓе, од кои 5 биле задржани во болница за лекување на сериозни изгореници. Министерот за внатрешни работи изјавил дека првичната истрага покажала дека експлозијата била предизвикана од рачна граната каква што користи војската. Тој изјавил дека e нејасно дали експлозијата е предизвикана од хулигани, терористи, невнимание или други причини.
XS
SM
MD
LG