Достапни линкови

САД не ги подржува милитантите во Авганистан


Американскиот амбасадор во Авганистан Карл Ејкенбери денеска ги отфрли гласините дека Вашингтон подржувал бунтовници во Авганистан , велејќи дека таквите тврдења се "неосновани и срамота." Авганистанските официјални лица, вклучувајќи го и претседателот Хамид Карзаи , неодамна изјави дека има извештаи дека со неозначени хелихоптери биле пренесувани милитанти во северниот дел на земјата, каде се зачестија немирите оваа година. Но Карзаи не понуди докази

XS
SM
MD
LG