Достапни линкови

Во светот од дијарае годишно умираат 1,5 милиони деца


ИНИЦЕФ и Светската здраствена Организација започнаа нова кампања против болеста дијареа кај децата. Според податоците на агенцијата 1,5 милиони деца во светот годишно умират од оваа болест. Светската здравствена организација , соопшти дека речиси 18 проценти од сите смртни случаи кај децата под пет годишна возраст се должи на дијареа, во голема мера предизвикана од заразена вода и инфекции.
XS
SM
MD
LG