Достапни линкови

Претседателите на Турција и Ерменија на фудбалски меч


Претседателите на Турција и на Ерменија Абдула Ѓул и Серж Саркисијан се очекува денеска заеднички да присуствуваат на фудбалскиот натпревар на репрезентациите на нивните земји за Светскиот куп. Се оценува дека тоа ќе биде уште еден потег за намалување на тензиите меѓу двете земји откако во саботата потпишаа протоколи за отворање на границата и за обнова на односите. Мечот ќе се игра во турскиот град Бурса, а двете репрезентации немаат шанси да се квалификуваат на светското првенство што во идната година ќе се одржи во Јужна Африка.
XS
SM
MD
LG