Достапни линкови

ОН повторно ќе расправа за воените злосторства во Газа


Советот за човекови права при ОН, наредната недела повторно ќе отвори дебата за извештајот во кој се тврди дека во појасот Газа имало воени злосторства, откако Палестинците успеаа да обезбедат доволна подршка за повторно свикување на специјален состанок.
Во извештајот и израелските сили и палестинските екстеремисти се оптужени за воени злосторства во текот на тринеделните борби при крајот на 2008 и почетокот на 2009-та. Вчера изрелскиот претседател Бенјамин Нетенјаху изјави дека нема да дозволи на ниту еден воен лидер или војник да му се суди за воени злосторства.

XS
SM
MD
LG