Достапни линкови

Кина и Русија потпишаа договор за испорака на гас


Русија и Кина денска потпишаа договор со кој Кина ќе се снабдува со руски гас. Договорот меѓу руски Гаспром и кинеската Национална корпорација за гас, беше еден од највредните договори кои беа потпишани за време на посетата на рускиот премер Владимир Путин на Кина. Шефот на гаспром , Алексеј Милер, изјавил дека според договорот треба да се испорачуваат 70- милијарди кубни гас годишно, но цената не била вметната во договорот. Претходно денеска, руски и кинески фирми потпишаа договори во вредност од 3.5 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG