Достапни линкови

Затоплување на односите Турција - Сирија


Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу, денеска патува во посета на Сирија, на прв состанок на ново-формираниот стратегиски совет меѓу двете земји. Давутоглу, во придружба на уште 10-мина членови на владата, ќе потпише и договор со Сирија за укинување на визите. Турција и Сирија речиси беа пред војна во 1990-та година, кога Анкара го обвинуваше Дамаск дека ги подржува курдите.
XS
SM
MD
LG