Достапни линкови

Смртни казни за 6 лица во Кина по немирите во Ксиџијанг


Во Кина 6 лица се осудени на смрт за убиства и друг криминал за време на немирите во западниот регион Ксиџијанг во Јули годинава. Локалниот суд во Урумџи осуди и 7 лица на доживотен затвор. Над 200 лица загинаа во немирите меѓу малицинските ујгури, кои се муслимани и мнозинските Хан кинези.
XS
SM
MD
LG