Достапни линкови

Ерменскиот Претседател на фудбал во Турција


Ерменскиот Претседател Серж Саркасиан потврди дека ке ја посети Турција за да гледа фудбалски натпревар оваа недела. Пред неколку дена двете земји постигнаа историски договор за нормализирање на односите, кој треба да биде потврден од двата парламента. Поради тоа турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја повика Ерменија да ги повлече своите сили од Нагорно Карабах, ерменска енклава во Азербејџан.
XS
SM
MD
LG