Достапни линкови

Наместени локалните избори во Русија?


Во Русија, вчера, се одржаа локални избори. Опозицијата тврди дека изборите биле наместени. Лидерот на опозицијата, поранешниот вицепремиер Борис Немцов повика на бојкот на изборите. Претходно, руската изборна комисија му забрани на Немцов и на членовите на неговото движење Солидарност да се кандидираат на изборите за градска власт на Москва, со образложение дека собраните 5000 потписи им се фалсификувани.
XS
SM
MD
LG